IT-branschens nöjdaste kunder
Xenits senaste kundundersökning gav ett skyhögt resultat med ett NPS® (Net Promoter Score®) på 94 och ett NKI (nöjd kund-index) på 4,75 av 5. Ett NPS mäter hur troligt det är att en kund skulle rekommendera Xenit till en vän eller kollega.
för 2 månader sedan
– Xenit har branschens nöjdaste kunder! Jag är otroligt stolt över alla våra grymma medarbetare som är anledningen till att vi har så nöjda kunder. Vårt mål är att skapa relationer byggda på förtroende och ömsesidig framgång och vårt NPS visar att vi har fokuserat på rätt aktiviteter för att lyckas med detta. Tillsammans guidar vi våra kunder genom sin långsiktiga IT-strategi, säger Linda Woxneborn, VD på Xenit.
Varje år skickar Xenit ut en kundundersökning. 2024 års kundundersökning genomfördes i december och sammanställningen visar nu ett resultat på hela 94 NPS. NPS är ett index från minus 100 till 100 och indikerar hur troligt det är att en kund skulle rekommendera Xenit till en vän eller kollega.
– Under 2024 har vi gjort en tillväxt på 30%, välkomnat 45 nya kollegor och 40 nya kunder. Under en sådan tillväxt gäller det att bibehålla våra nöjda medarbetare och nöjda kunder. Därför är det så fantastiskt att se att vi både är karriärföretag 2025 och har branschens nöjdaste kunder, det är ett kvitto på att vi är på rätt väg, avslutar Linda Woxneborn, VD på Xenit.
Xenits kunder har även fått frågan ”Hur nöjd är du med Xenits arbete i sin helhet?” vilket gav ett genomsnittssvar på 4,75 av 5 där 5 motsvarar ”I högsta grad nöjd”. Som tack till de som besvarat kundundersökning har 100kr för varje svarande skänkts till Xenits bössa till förmån för Musikhjälpen där årets tema var ”alla har rätt att överleva sin graviditet”.
För mer information:
Stina Perbo Utas, Marketing Specialist
stina.perbo@xenit.se
Telefon: 010-707 35 16
Om Xenit
Xenit har ledande kompetens inom cloud, modern work och intelligence. Vårt mål, och vi tror ditt, är att skapa en relation byggd på förtroende och ömsesidig framgång – att guida dig och ditt företag genom din långsiktiga IT-strategi. För mer information, besök: https://www.xenit.se/
Om NPS®, (Net Promoter Score®)
NPS mäter frågan ”Hur troligt är det att du skulle rekommendera oss till en vän eller kollega” på en skala 1–10. De som väljer 0–6 räknas som kritiker, 7–8 passiva och 9–10 räknas som ambassadörer. För att räkna ut ett NPS subtraheras andelen kritiker med andelen ambassadörer. NPS är ett index från -100 (varje kund är en kritiker) till 100 (varje kund är en ambassadör). Vad som är ett bra NPS beror på vilken bransch man är verksam i, men generellt sett brukar ett NPS-värde på 30 ses som bra, och ett värde över 50 som ett utmärkt betyg! Läs mer här: https://www.netpromotersystem.com/about/
NPS®, Net Promoter® och Net Promoter® Score är registrerade varumärken som tillhör Satmetrix Systems, Inc., Bain & Company och Fred Reichheld.